Paylaşımın tek adresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Paylaşımın tek adresi

güller burda açar

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Muğla'daki Karga Tam Üç Dil Konuşuyor

YazarMesaj
xezal
Admin
Admin
xezal

Kadın Mesaj Sayısı : 438

Muğla'daki Karga Tam Üç Dil Konuşuyor Empty
MesajKonu: Muğla'daki Karga Tam Üç Dil Konuşuyor   Muğla'daki Karga Tam Üç Dil Konuşuyor Icon_minitimeC.tesi Haz. 14, 2008 11:12 am

Muğla'daki karga tam 3 dil konuşuyor

Muğla'daki Karga Tam Üç Dil Konuşuyor 3706459

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 57 yaşındaki Sevim Uzun'a beş yıl önce hediye edilen Afrika Kargası, üç dilde konuşması, yaptığı taklitler ve insanlara yakınlığıyla şaşırtıyor. “Besle kargayı oysun gözünü” atasözüne inat sahibinin ağzından yemeğini yiyen, her gün düzenli yıkanan Ceylan adlı karga, yemek ve duştan sonra “Gak” değil, “Ohh” diyor.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 57 yaşındaki Sevim Uzun'a beş yıl önce hediye edilen Afrika Kargası, üç dilde konuşması, yaptığı taklitler ve insanlara yakınlığıyla şaşırtıyor. “Besle kargayı oysun gözünü” atasözüne inat sahibinin ağzından yemeğini yiyen, her gün düzenli yıkanan Ceylan adlı karga, yemek ve duştan sonra “Gak” değil, “Ohh” diyor.

Bodrum'un Akyarlar Köyü'nde yaşayan emekli kuaför, evli, iki çocuk ve iki torun sahibi Sevim Uzun'a Fransa'daki akrabalarının 5 yıl önce getirdiği 7 yaşındaki Afrika Kargası, köyün ve tatil sitesi sakinlerinin sevgilisi oldu. Fransızca ve İngilizce sözcükler söyleyebilen Ceylan, bu arada Türkçe de öğrendi. Aile fertlerinin isimlerini de söyleyebilen, ıslık çalıp korna, kapı gıcırtısı gibi sesleri taklit etme yeteneğine sahip karga Ceylan ilgi odağı oldu.

Sahibinin ağzından yemek yiyip, duş aldıktan sonra çıkardığı “Ohh” sesleriyle görenleri şaşkına çeviren siyah, sarı ve beyaz renkli karganın 200'ün üzerinde kelimeyi söyleyebildiği belirtildi.

Tatilcilerin, evine konuşan kargasını görmeye geldiğini ve birçok kişinin hatıra fotoğrafı ve görüntü çektirdiğini belirten Uzun şunları söyledi:“Yeğenim Fransa'dan 5 bin YTL'ye aldığı kargayı kuşları çok sevdiğim için bana doğum günü hediyesi olarak getirmişti. Bu hayatımın en büyük sürprizi ve benim can yoldaşım oldu. Onu 50 bin YTL verseler de vermem. Günlük yaşantımda sohbet edip konuşabildiğim en iyi dostum Ceylan. Kargam özel yetenekleri ile özellikle çocukların sevgilisi haline geldi. Fransızca, İngilizce, Türkçe çok sayıda kelimeyi söylüyor. Zil sesi taklidi yapınca hep aldanıp kapıya koşuyorum. ‘Hoşgeldiniz, yok musunuz’ sözlerini çok sık kullanıyor” diye konuştu.
https://xezal.forumakers.com

Muğla'daki Karga Tam Üç Dil Konuşuyor
1 sayfadaki 1 sayfası